Yandex.Metrica

Numărul agențiilor imobiliare din România a crescut exploziv în ultimii 10 ani

Aboneaza-te la newsletterul Blitz Imobiliare si nu vei rata nici o stire Imobiliara Ma abonez

Conform estimărilor disponibile public, acum un deceniu în România existau aproximativ 10 mii de agenții imobiliare, iar din acestea, aproximativ 20% își desfășurau activitatea de intermediere în capitală. 

10 ani mai târziu ne întrebăm care este numărul agențiilor de pe piața imobiliară în România, dar și cea din Europa și care sunt tendințele generale? Cum se poziționează România pe piața imobiliară europeană, și care sunt practicile în ceea ce privește agențiile imobiliare?

În ultimii 10 ani, numărul agențiilor imobiliare a crescut cu peste 77%

Potrivit Eurostat, baza de date a Comisiei Europene, în România anului 2018 (vezi tabelul de mai jos), în imobiliare activau 49.272 persoane angajate sau colaboratoare în peste 17.732 de agenții. Conform altor date din 2017, majoritatea dintre agenții –  80,6% erau agenții mici, 12,8% agenții medii și 6,6% agenții mari. 

Prin urmare, creșterea a fost de aproximativ cu 77% a numărului de agenții în decursul a 10 ani, semn că piața imobiliară din ultimul deceniu a permis o creștere explozivă de servicii intermediere datorită creșterii continue a cererii pentru toate tipurile de proprietăți. 

Tabel 1. Număr total de întreprinderi din domeniul Real ESTATE la nivel European 

GEO2015201620172018
European Union – 27 countries1,219,4371,342,9891,319,7781,283,074
Belgium45,00147,37048,26445,303
Bulgaria20,81521,76722,39622,651
Czechia45,03346,48047,71449,135
Denmark26,93228,44629,24229,673
Germany127,155151,322160,769167,054
Estonia5,5455,9396,4976,686
Ireland13,22813,24915,17814,913
Greece8,9178,8137,8788,420
Spain135,528169,031173,532172,836
France244,367275,371233,658213,534
Croatia3,9544,5854,7965,069
Italy238,273243,883223,109219,144
Cyprus8078809991,115
Latvia13,43414,45914,02113,735
Lithuania12,81813,36916,94418,525
Luxembourg3,2503,3173,5433,622
Hungary31,54432,83134,02134,380
Malta1,5861,9331,9892,365
Netherlands26,58227,55928,16729,481
Austria17,92317,96618,76414,311
Poland47,84154,89356,69255,831
Portugal32,15435,78740,79245,510
Romania14,47215,34916,70517,732
Slovenia2,6182,8853,1693,566
Slovakia13,52013,85214,59015,375
Finland25,44427,42029,26030,822
Sweden60,69664,23367,08942,287
Iceland2,9443,2113,3373,243
Norway49,73351,23852,29841,073
Switzerland4,4034,4944,6794,863
United Kingdom88,91193,44496,10999,769

Observăm astfel că această proporție e și media europeană (EU27): agenții mici – 80,3%, medii – 11%, și mari – 8,6%. În extreme se situează Italia cu 97% agenții mici și 1,4% și respectiv 1,6% agenții medii și mari. 

La polul opus se situează Franța cu doar 59% agenții mici, piața fiind acaparată de agențiile mari cu o cotă de piață de 24,8%. Vezi tabelul de mai jos: 

În Franța activează  agenții mari cum e  @DFrance care ocupă primul loc cu peste 3.500 de agenți și rețeaua imobiliară Capifrance cu peste 1.700 agenți (Eurostat anul 2017).

În România, în 17.028 de agenții, adică în marea majoritate covârșitoare activau în 2018 până la 9 agenți, în 425 de agenții colaborau de la 10 la 19 agenți, 218 agenții aveau de la 20 până la 49 de agenți și alți angajați, iar în 56 de companii imobiliare activau de la 50 pînă la 250 de agenți și alți angajați. 

România în topul țărilor cu cea mai supraaglomerată rată de locuire

Pe de altă parte, România are cel mai mare număr de gospodării supraaglomerate din Uniunea Europeană, conform datelor Eurostat din 2018. 

Aproape jumătate din populația României (46,3%) trăiește în locuințe supraaglomerate, adică în locuințe în care numărul camerelor este insuficient față de numărul membrilor gospodăriei.

În alte țări europene acest grad de supraaglomerare arată ceva mai bine: Cipru (2,4%), Malta (2,9%), Irlanda (3,2%), Belgia (3,7%), Ţările de Jos (4,0% ) şi Spania 5,4%, Finlandei (6,6%), Germaniei (7,2%), Franţei (7,7%), Regatului Unit (8,0%) şi Luxemburg (8,1% ). 

Acest raport de supraaglomerare indică faptul că România are nevoie de mult mai multe locuințe, cu un număr adecvat de camere și un spațiu corect dimensionat la numărul de membri ai familiei și că piața imobiliară se va dezvolta din ce în ce mai mult în anii următori. 

Numărul agențiilor la mia de locuințe în creștere

Un alt studiu ZERP (Centrul de Drept şi Politici Europene al Universităţii din Bremen) face referire la faptul că în niciunul dintre statele europene analizate nu există obligativitatea de a apela la serviciile unei agenţii imobiliare, cu toate acestea însă ponderea tranzacţiilor intermediate de acestea se ridică la 70% din totalul pieţei.

Pentru a analiza cota de pătrundere a acestor servicii în piață, vom face o analiză comparativă în ceea ce privește numărul de agenții raportat la mia de locuințe în unele țări din Europa.

Germania are o piață de locuințe dezvoltată cu peste 40,7 de milioane de locuințe la 83 de milioane de locuitori, dintre care 17.5 mii de locuințe au un singur ocupant. În Germania operează peste 167 mii de agenții imobiliare, de unde rezultă un număr mediu de 4,1 agenții imobiliare la mia de locuințe.

În Franța există 36,6 milioane de locuințe și peste 213 mii de agenții, ceea ce înseamnă un raport de 5,8 agenții la mia de locuințeÎn Spania unde numărul de agenții este de asemenea de ordinul sutelor de mii – peste 172 de mii, la un număr de 25,8 milioane de locuințe, raportul este de 6,6 agenții la mia de locuințe.  În ceea ce privește România, țara noastră are 9,09 milioane de locuințe (2019) la un număr de 7,47 milioane de gospodării. Iar numărul de agenții la mia de locuințe în România este de 1,7 agenții.

*** 

În concluzie, dezvoltarea imobiliară din ultimul deceniu și rata de creștere a fondului de locuințe din țara noastră a dus la creșterea cererii de servicii imobiliare pe piață românească, ceea ce a dus și la creșterea numărului de agenții imobiliare. De la un număr de 10 mii de agenții câte activau în 2008, acestea au crescut la peste 17 mii, 10 ani mai târziu. 

Din datele prezentate am putut vedea că pe piețele mature unde rata de supraaglomerare a locuințelor este sub 5%, numărul de agenții imobiliare tinde să fie mai mare – în medie 4-6 agenții la mia de locuințe. În România această pondere e de 1,7 agenții la mia de locuințe, ceea ce indică faptul că există loc de și mai multe agenții care să satisfacă o cerere de locuințe în creștere. 

 

Adauga un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Website Protected by Spam Master


coming back soon